Strona główna / Czym jest wirus HPV?

Czym jest wirus HPV?

HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV (human papillomavirus) jest najbardziej rozpowszechnioną infekcją przenoszoną drogą płciową.

HPV zazwyczaj nie daje żadnych objawów i w wielu przypadkach zakażenie ustępuje samoistnie. Z tego powodu wiele zainfekowanych osób nigdy nie dowie się, że przeszło infekcję wywołaną wirusem HPV.

Istnieje ponad 200 różnych typów wirusa HPV. Niektóre z nich mogą powodować zmiany szyjki macicy, przy czym przewlekłe zmiany zwiększają ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

virus

W 85-90% przypadków zmiany szyjki macicy ustępują samoistnie w ciągu 2 lat. Jednak u 10–15% pacjentek może dojść do przewlekłego zakażenia, a w niektórych przypadkach – do rozwoju raka szyjki macicy. 

Zmiany wywołane przez HPV zazwyczaj zlokalizowane są w szyjce macicy. Jest to dolna część macicy, która łączy się z pochwą. W tym miejscu występuje obszar komórek szczególnie podatnych na zakażenie HPV zwany strefą transformacji. 

Drogi zakażenia HPV

HPV rozprzestrzenia się poprzez oralne, pochwowe i analne stosunki płciowe z osobą zainfekowaną wirusem, nawet jeśli osoba zakażona nie wykazuje żadnych objawów infekcji. 

Trudno jest jednoznacznie określić, kiedy lub od kogo mogło zarazić się HPV, ponieważ zakażenie często przebiega bezobjawowo. Co więcej, objawy infekcji mogą rozwinąć się po kilku latach od kontaktu z wirusem. 

Stosowanie prezerwatyw może zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HPV, ale nie może mu całkowicie zapobiec.

Czynniki ryzyka

Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju zmian szyjki macicy jest przewlekła infekcja wirusem HPV. 

Inne czynniki ryzyka to:

  • typ wirusa HPV. Istnieje ponad 200 różnych typów HPV. Typy 16 oraz 18 odpowiedzialne są za około 70% przypadków raka szyjki macicy
  • osłabiony układ odpornościowy zainfekowanej kobiety
  • palenie papierosów

Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej, zrównoważonej mikroflory pochwy oraz ogólnego zdrowego stanu dróg rodnych, co pomoże zwalczyć zakażenie wirusem HPV i zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji. 

HPV w liczbach

HPV jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową na świecie. 8 z 10 seksualnie aktywnych kobiet i mężczyzn jest zakażonych wirusem HPV w pewnym momencie swojego życia. Młode kobiety w wieku 20-25 lat są bardziej narażone na zakażenie.

Wirus HPV jest obecny w większości przypadków zmian szyjki macicy. Zmiany takie mogą z czasem przekształcić się w raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy:

Virus
70%

wszystkich przypadków raka szyjki macicy wywoływanych jest przez HPV typu 16 i 18

Najczęstszy nowotwór

w krajach rozwijających się

33 000 przypadków

raka szyjki macicy i 15 000 zgonów rocznie w Europie

quesito
w 90%

przypadków zmiany szyjki macicy ustępują samoistnie w ciągu 2 lat

Drugie miejsce

po raku piersi, wśród nowotworów u kobiet w wieku 15-44 lat w Europie

#4

nowotwór powodujący najwięcej zgonów na świecie

Dowiedz się więcej:  Wirus HPV – Czy to już rak?