Strona główna / Rozpoznanie i Leczenie

Rozpoznanie infekcji HPV

Ponieważ większość przypadków infekcji HPV przebiega bezobjawowo, jedynym sposobem wykrycia zakażenia jest wizyta u ginekologa.

Regularne badania ginekologiczne mają kluczowe znaczenie, ponieważ rakowi szyjki macicy można zapobiec, jeśli infekcja i/lub zmiany zostaną wykryte we wczesnym stadium:

  • badanie cytologiczne (cytologia) pomaga wykryć zmiany szyjki macicy w bardzo wczesnym stadium rozwoju.
  • test HPV – polega na wykryciu DNA wirusa za pomocą PCR. Oprócz wykrycia infekcji badanie pozwala na identyfikuje typu wirusa HPV.
Dodatni wynik testu HPV lub nieprawidłowa cytologia nie oznaczają, że zachorujesz na raka. W większości przypadków infekcja i zmiany ustępują samoistnie. Kobiety z nieprawidłowymi wynikami powinny wykonać dodatkowe badania:
  • kolposkopia – polega na badaniu szyjki macicy za pomocą „kolposkopu”, który pozwala na dokładniejszą ocenę szyjki macicy. Badanie to zwykle nie powoduje większego dyskomfortu niż badanie cytologiczne
  • biopsja wymagana jest do ostatecznego zdiagnozowania zmiany przednowotworowej szyjki macicy. 

Leczenie

Obecnie nie istnieje skuteczna metoda farmakologicznego leczenia infekcji HPV. W większości przypadków zakażenie ustępuje samoistnie po 12-24 miesiącach. 

U osób zakażonych wirusem HPV zalecana strategia to „wait & see” czyli czekaj i obserwuj. Zakażenie może ulec remisji lub przekształcić się w zmiany przedrakowe, które eliminowane są metodami destrukcyjnymi (interwencja chirurgiczna). 

W przypadku wykrycia nieprawidłowości w cytologii, metoda leczenia dobierana jest przez lekarza. Istotne jest, aby postępować zgodnie z zalecaniami oraz instrukcjami. Na rynku dostępne są preparaty, które pomagają zwalczyć infekcję HPV i zregenerować zmieniony chorobowo obszar.